دانشگاه های ما هر روز بدتر از دیروز!

هر ساله آمار های متفاوتی از رده بندی های دانشگاه های جهان اعلام می شود و طبق معمول ما جایی در بین هزار دانشگاه برتر دنیا نداریم!

واقعا دلیل چیه ؟! مسائل سیاسی ؟ مسائل علمی ؟ هر دو !؟ دست های پشت پرده که نمی تونند ببینند ما رو ؟! خودمون برای پیشرفت بقیه این کار رو کردیم؟!

برای رسیدن به جواب باید چند عامل رابررسی کنیم! البته بررسی این موضوع مثل بررسی اون سواله که اول مرغ بود یا تخم مرغ!

مهمترین رکن دانشگاه سه نقطه است که تشکیل یک مثلث را می دهد! دانشجو، استاد، امکانات! وضعیت دانشجو ها که کاملا مشخصه، هر روز وقتی به دانشجو ها نگاه می کنم، انگار که دارم شبکه مد نگاه می کنم، موهای فانکی، ابروهای آنچنانی، کیف و کفش های مجلسی ، آرایش های غلیظ ( دختر و پسر فرقی نمی کنه) بینی ها ختنه شده و … البته دلیلی هم نداره که خوش نباشن، یا به خودشون نرسن، جوونن و جوون باید شاداب باشه! ولی یک سوال آیا واقعا شادی همینه؟ هر چند که همه به این صورت نیستند ولی اکثریت با همین گروه عزیزه و کاریش هم نمیشه کرد!

دسته بعدی اساتید محترم که این گروه هم دو دسته هستند، اساتید با دانش و معلومات که دقیقا مثل پیدا کردن سوزن توی انبار کاه رو می مونن و اساتید …

امکانات هم که صحبتش رو نمی کنم چون خودتون بهتر می دونین که ما از لحاظ امکانات و تکنولوژی آموزشی جزء ده کشور برتر دنیا هستیم! ( جمله معکوس)

بحث اصلی من درمورد اساتید عزیزه، همیشه در رتبه بندی هایی که اعلام میشه برای تعیین بهترین دانشگاه ها مبنای انتخاب، فعالیت های پژوهشی دانشگاه است! و البته هیئت علمی دانشگاه !

هیئت علمی یا همان اساتید محترم نیز دارای درجه بندی هستند، تا همین چند سال پیش هر فردی ( البته نه هر فردی) که فوق لیسانس می گرفت می توانست پس از آزمون و جذب در دانشگاه به عنوان مربی عضو هیئت علمی شود ولی برای بالابردن سطح آموزش (این طوری فرض می کنیم) قانون عوض شد و چیزی به نام مرتبه مربی نداریم! افرادی که با مرتبه دکترا جذب هیئت های علمی دانشگاه ها می شوند عنوان استاد یار می گیرند، این فرد باید در مرتبه استاد یاری چهار سال به کار علمی، پژوهشی بپردازد و با کسب حداقل 100 امتیاز به مرتبه بالاتر که دانشیاری باشد صعود کند. فرد دانشیار پس از حداقل پنج سال تلاش، کار علمی، پژوهشی و… با کسب حد اقل 110 امتیاز می تواند به مرتبه استادی برسد!

حالا ببینیم این امتیاز ها رو چطوری تقسیم می کنند!
1- فعالیت ها ی آموزشی شامل کیفیت تدریس، راهنمای پروژه مقطع کارشناسی در مجموع حداکثر 40 امتیاز!

2- اختراع و اکتشاف ثبت شده حدا کثر 10 امتیاز

3- اثر بدیع و ارزند هنری 8 امتیاز

4- مقاله علمی پژوهشی در نشریه معتبر 7 امتیاز

5- مقاله علمی مروری در نشریه علمی معتبر 4 امتیاز

6- مقاله علمی ترویجی در نشریه معتبر 3 امتیاز

7- مقاله کامل در کنفرانس های معتبر علمی حداکثر تا 2 امتیاز

8- خلاصه مقاله در کنفرانس های علمی معتبر حداکثر تا 5 امتیاز

9- مقاله علمی مستخرج از تز خود فرد حداکثر تا 5 امتیاز

10- گزارش طرح های تحقیقاتی حداکثر تا 25 امتیاز

11- تالیف و تصنیف کتاب حداکثر تا 20 امتیاز

12- راهنمایی و یا مشاوره رساله فوق لیسانس حداکثر تا 25 امتیاز

13- راهنمایی و یا مشاوره رساله دکترا حداکثر تا 25 امتیاز

14- فعالیت های علمی اجرایی شامل : ترجمه کتاب، تدوین جزوه، راه اندازی آمایشگاه، پست اداری و …حداکثر تا 35 امتیاز

دربین این چند بند، راحت ترین راه راهنمایی رساله پایان نامه است، چون با استفاده از تحقیق دانشجوی بیچاره می توان امتیاز بندهای 4،6، 7،8،12،13 را کسب کرد!

حالا به این مسئله هم اصلا کاری ندارم که خیلی از طرح های پژوهشی فقط اسم پژوهشی دارند و از لحاظ کاربردی بودن دارای هیچ ارزشی نیستند یا به عبارت دیگه فقط سیاه کردن کاغذ است! و نکته جالب تر هم اینه که در دانشگاه های ما همواره سر دانشجوی ارشد و دکتری دعوا بوده و ….

خوب حالا بااین شرایط ما باید انتظار چه رتبه ای در بین دانشگاه های جهان داشته باشیم ؟

————————————————-

لنگ نویس:

1- بیست و چهار اردیبهشت اومد و از صورتی خبری نشد، لطفا پس از خوندن این پست یک دقیقه سکوت!

2- شاید یه شرح حال بنویسم توی پست بعدی، اوضاع اصلا خوب نیست!

3- دیروز محراب رو بعد از یک دهه ملاقات کردم !

4- یه روز از همین روزها روی شب پا می ذارم…

5- فیلم 10000 سال قبل از میلاد رو دیدم، جالب بود در موردش خواهم نوشت!

6- ببینید آمار برترین دانشگاه های سال 2007 از سایت دویچه وله

با سپاس کاوه گیــــــلانی

12 پاسخ

 1. بابهترین آرزوها
  کاوه عزیز اوضا از این هم بدتر هست چرا که دانشجویان امروز و تحصیل کرده های فردا، سرمایه های ایران، عزیزانی که قراره این مملکت رو اداره بکنند، دست پرورده همین استادان عزیز و گرامی ند استادی که به پول و بساز بفروشش بیشتر فکر میکنه تا به روز کردن اطلاعات علمیش.
  نمی دانم چی بگم، تویه این کشور داره کارهایی صورت میگیره که مملکت رو تا هزاره چهارم هم بدبخت خواهد کرد…
  اون از صنایع زیر بنایی و اینم از دانش آموختگان دانشگا ه ها…
  آزادی باد و بدرود
  افسوس و صد افسوس

 2. (سکوت) ………………………………………برای صورتی .ستاره ای که خاموش شد {اسمایل به سر کوبیدن و گریه و مویه }
  با سلام به تو کاوه ایرانی . کاوه جان انتقاد می کنی از می و عشق و گل و گلاب بنویس . بابا سیاه نمایی نکن حالا یه دانشگاه خوب نداریم دیگه مگه چشه .ولی دور از شوخی در افسرده حال ترین لحظات زندگی بسر می برم و اینکه منم تو اوصاع خوبی نیستم بنویس ببینیم اوضاع تو چطوره . من عاشق این لنگ نویساتم بهد از یه دهه دیدیش . این فیلم هزار قبل از میلاد چطور بود یه کم توضیح بده حال نداریم 2تا پست صبر کنیم . باتشکر از لنگ نویسهای شما .
  سلام دوست عزیز من
  اوضاع من هم مثل خودته …
  لنگ نویس ها برای همه جالبه فکر کنم، چون معمولا کوتاه و بی ربط به موضوعات روز، خودم خیل یدوستشون دارم
  در مورد اون فیلم هم می نویسم حتما

 3. راستی کاوه جان نگفتن زندانی کردن کشتن سر به نیست کردن اخراج کردن تهدید کردن و همینطور شکنجه کردن به مدت طولانی دانش جویان چند امتیاز داره ؟ اگر اینا امتیاز نیست پس باید به قانون امتیازات شک کرد
  { اسمایل حرف زیاد زدم ببخشید }
  استغفرالله! 😀

 4. آخراشو نفهمیدم چی شد.یعنی چطور باید نتیجه بیگریم که ما خیلی بدیم ؟؟!
  + وقتی یه مطلب جدی درمیکنی دیگه این تیکه های بی نمک «جمله معکوس» و اینا رو بیخیال شو.
  +اگه کسی به نامجو-حتی اندکی- علاقه نداشته باشد: یعنی هیچ از موسیقی و آزادی و نواآوری و شکوفایی نمی داند! خــــِلاص !
  نمی دونم شاید هم بد نباشیم!
  + آخه نمیشه! مطالب زیاد خشک و بی روح میشه! باشه سعی می کنم که کمتر توی آب نمک بخوابم! ( تو هم که انگار همش دعوا داری)
  + به به! ما که اگه علاقه هم داشته باشیم هیچ کدومش ر نمی دونیم!

 5. راستشو بخوای بچه های ما پشت کنکور، به اندازه تمام دوران تحصیل یه دانشجوی خارجی درس میخونن
  بیچاره ها همین که از کنکور رد میشن، دیگه حس درس خوندن رو از دست میدن میچسبن به قرو فر …… دروغ میگم؟
  تا میان به خودشون بیان، اولین مشروطی و …..
  PS: همه که عمو هوشنگ نمیشن( معدل کل تا الان که ترمه 5 باشه، 19.60)
  🙂
  کاملا درست میگی 😉
  19:60 معدلته ؟ عیبه! D:

 6. همون حوزه كافيه عزيزم..اين دانشگاه ها رو هم انگليسي ها ساختن.
  —-
  اون فيلمه رو كه ميگي منم ديدم، نسبتا خوب بود ولي آخرش خيلي لوس تموم شد، زيادي هندي تمومش كرد. ضمنا يه نكته هم نشون ميداد، اينكه هاليوود علاقه خاصي پيدا كرده به اينكه با تاريخ بازي كنه، شاه ايران رو يه غول نشون بده، فرعون رو يه عجوزه … اين يه كار تبليغيه براي نسل هاي بعد، كه بگن زمان هاي دور خبري نبود، همش چرت و پرت بوده، قسمت خوب تاريخ از وقتي شروع شد كه ما ظهور كرديم، يعني آمريكا. شخصيت تاريخي به منفور ترين حالت ممكن نشون داده مي شه (در حالي كه در واقعيت در ناز و نعمت بوده و قاعدتا بايد تر و تميز تر و رو فرم تر باشه) و قهرمان رو خوشتيپ و با حال و زرنگ و دوست داشتني در حالي كه يا مثل اسپارت ها در 300 كه آدم هاي وحشي بودن و حتي يونانيان هم ازشون بدشون مي اومد و در اينجا قوم هاي وحشي آفريقا رو آدماي با حال و خوشگل و خوش فرم نشون مي ده. البته من از باري كردن با داستان هاي تاريخي خوشم مياد، چون قصه هاي تاريخ قدرت اين رو دارند كه مفاهيم جديدي رو متقل كنند، مثلا خودم حتي دوست دارم مي تونستم با بيوگرافي پيامبران بازي كنم و ازون حالت خشك درش بيارم تا مخاطب امروزي فكر نكنه اون ها آدم هاي سرد و يخ و خشني بودند، بلكه جزء با حال ترين شخصيت هاي جامعه شون بودند… اما اين بازي هايي كه هاليوود مي كنه احمقانه ست اگه فكر كنيم تصادفيه يا بدون غرض.
  حوزه ؟! 🙂 راست میگی چرا به فکر خودم نرسید؟!
  و اما این فیلو آمریکا و هالیوود و…
  در مورد بحث فیلم که بمونه توی پستی که در موردش می نویسم و اما این که آمریکایی ها این طورین درسته، خوب آدم که چیزی نداره سعی میکنه به هر قیمتی کمبود ها رو جبران کنه! زیاد هم نمیشه بهشون سخت گرفت چون همینن که هستند! جنگ روانی همینه!
  حساب فصنعت سینمای آمریکا و هجومش به فرهنگ ما مثل برخورد یه آدم قلدر یا یه بچه بی عرضه است که یارو قلدره میزنه تو سرش و اون هیچی نم گه!
  تا به حال فکر کردی چرا آمریکا جرات نمیکنه تاریخ چین رو مسخره کنه؟! یا اینکه فیلمی بسازه که چینی ها رو یه طور دیگه نشون بده؟! ولی هر بلایی که دلش میخود سر مصر آورده و این مدت هم که شاخ رو روی ایران گذاشته!

 7. من بخش اقتصادی قضیه (همان امکانات) را خیلی پر رنگ می‌بینم، الان شما به دانشگاه‌های کانادا که کعبه آمال ما ایرانی‌هاست نگاه کن، صنعت پول در اختیار استاد می‌گذاره و استاد هم برای گرفتن امتیاز لازم و ارائه مقالات و فلان به چند تا دانشجوی دکتری نیاز داره و قسمتی از این پول به دانشجو می‌رسه، به قول یکی از اساتید که به شما یه حقوق خوب بدن هر کاری را ول می‌کنی میری سراغ تحقیق!
  محمد جان مسئله حقوق نیست، الان یه استاد ماهیانه چیزی بین یک تا دو میلیون تومن حقوق میگره! ولی متایفانه بیشترشون خیانت دارند می کنند! کم فروشی میکنند! من اساتیدی رو میشناسم که از زمان شروع تدریس با یک جزوه درس میدادن! می دونی این یعنی چی ؟ یعنی فاجعه!
  یا به عنوان مثال دانشگاه ها بودجه برای پژوهش اختصاص داده میشه ولی این بودجه ها صرف تحقیقاتی میشه که اصلا کاربردی نیست وفقط به درد ترفیعات آقایون می خوره!
  مشکل چیز دیگه است….

 8. به قول عمو هوشنگ قبل كنكور واسه خودش اوضاعيه !!! همين تا حدي باعث ميشه دانشگاه بشه واسه استراحت و تفريح و ……
  البته براي همه چنين نيست .
  راستي حال و احوالت بهتره ؟؟؟
  شاد باشي
  موافقم که برای همه این طوری نیست !
  اوضاع احوالم هم زیاد فرقی نکرده، شاید نوشتم که چه خبره…

 9. مشکل اینه که کمتر کسی طالب علمه،بیشتر به این دلیل می رن دانشگاه چون چاره ی دیگه ای ندارن!
  گل گفتی!

 10. اوه اوه… روی چه چیزی دست گذاشتی!
  ترجیح میدم سکوت کنم!
  موفق باشی …
  سکوت…

 11. با وجود نا کاآمدی این سیستم، این سیستم موثر تر می شد اگر قانونی می گذاشتن که اگه استاد یاری بعد از 10 سال نتونه دانشیار بشه باید اخراج بشه چون این نشون میده روندی رو که انتظار میره در 4 سال طی بشه این نتونسته تو 10 سال طی کنه در نتیجه شایستگی این رو نداره که عضو هیات علمی باشه.
  چقدر ما زحمت کشیدیم که بعضی از استادها رو که نه تنها سواد دبیرستان نداشتند بلکه اصلا تعادل روانی نداشتند و در کلاس صرفا هذیان می گفتند رو اخراج کنیم. چقدر نامه نوشتیم ولی گویا کسی که در ان سالها به هر شکلی هیات علمی شده دیگر تا ابد الدهر باید استاد باقی بماند.
  مطمئن باش برای ما ایرانی ها همیشه یک راه برای فرار از قانون وجود داره پس زیاد سخت نگیر! 😉

 12. واقعا حرف دلم را زديد ! اگر بدانيد كه سر دانشجوهاي فوق جه بلاهايي كه نمي آورند تا استاد راهنما بشوند ! يك عالمه ناز و ادا براي هيچ !
  دقیقا می دونم چه بلاهایی میارن… جالب تر از همه دعوای خود استاد ها سر دانشجو هاست!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: