گل و اهمیت رنگ و انتخاب آن!

درود به یکان یکان خوانندگان جان

من خودم همیشه از گل رز خوشم میاد وهمیشه به عزیزانم گل رز قرمز هدیه می دم، ولی از گل شقایق هم خیلی خوشم میاد مخصوصا اگه دشت شقایق باشه که دیوانه می شم! چی شد که این پست رو نوشتم دلیلش یکی از دوستام بود. این رفیق ما یکی از شاگردا بهش عشق می ورزه ولی چون این رفیق ما یه نمه یبسه(خشکه) محل نمی کنه به یارو، اون بنده خدا هم کرد بود نمیدونم حالا اهل کجا، روزی که درسش تموم شد و داشت می رفت به این رفیق ما چند تا گل میخک میده! گل میخک توی فرهنگ کردها(نمی دونم این خانم مال کدوم منطقه بود دقیقا) به نشانه ابراز عشق و علاقه و خاستگاریه! البته این رفیق شفیق ما هم بعد از رفتن خانم متوجه معنی این گل میشه، به هر حال از اونجایی که نمی خوام دورباره این جریان برای دوستی تکرار بشه بهتر دیدم که شفاف سازی بکنم.

گل میخک: میخک قرمز کم رنگ، نشانگر تحسین و میخک قرمز پر رنگ نشانگر عشق و احساسات بسیار عمیق است. میخک سفید بیانگر عشق خالص و خوش شانسی و نوع سفید خط دار آن بیانگر این مطلب است که عشق را هرگز نمیتوان تقسیم کرد و گل ميخک زرد: ابراز ندامت و بيزاري ست.

گل شقايق: اميد، آرزو و عشق

گل بنفشه: وفاداري، پاکدامنی و فروتنی.

رز زرد: امروزه رز زرد به معنی شادی و خوشحالی ست ولی درگذشته این رنگ معنی کاهش میزان علاقه و وفاداری را داشت. شادمانی، رفاقت، شوق، حسادت، آغاز دوباره و معذرت خواهی از دیگر معانی آن است.

رز سفید: رزسفید به معنی عشق روحانی و پاک است و در دسته گل عروس به معنی احساس عاشقانه شادی آور و همچنین عشق مبارک و فرخنده. پاکی، معصومیت، سکوت، فروتنی و احترام دگر معانی آن است و با هدیه دادن این گل به طرف مقابل نشان خواهید داد که عشق و احترام شما نسبت به وی عمیق و خالصانه است.

رز نارنجی: رز نارنجی فریفتگی و دلباختگی را میرساند و گاه در معانی اشتیاق و آرزو نیز به کار میرود.

رز صورتی: رز صورتی کمرنگ به معنی تحسین، ستایش، وقار، شایستگی و زیبایی ست و رز صورتی پر رنگ به معنی تشکر از طرف مقابل است. قدر دانی، وقار، ستایش، همدلی، لطافت، شادکامی و بیان آنکه شما طرف مقابلتان را بسیار دوست داشتنی میدانید.

گل نسترن: به معنای آرزو ، همدلی است و تقاضای آنکه طرف مقابلتان دوستتان داشته باشد.

غنچه رز: نماد پاکی و زیبایی، جوانی و عشق نو پا است. غنچه گل رز سفيد: قلبي غافل و نا آگاه از محبت. غنچه گل رز سرخ: ابراز علاقه

گل يا گياهان با گل هاي آبي رنگ کوچک: علاقه واقعي و از صميم قلب

گل نرگس: احترام و جوانمردی را میرساند وبدین معنا که تا زمانی که طرف مقابل در کنار شما هست احساس آرامش و گرما خواهید کرد.

گل آمارليس يا نسرین: زيبايي با شکوه

گل و گياه شهد دار: عاطفه مثبت و علاقه مندي

گل ياسمن: تعلق خاطر و دلبستگي

گل ياس: احساسات پاک قلبي و در گذشته به معنی یأس و نا امیدی

گل زنبق: من پيغامي دارم و نشانگر خلوص قلبی است و با وجود آنکه این گل در رنگ های مختلف پرورش داداه می شود اما بیشتر مردم زنبق سفید را ترجیح داده و آن را نشانگر بیگناهی و پاکی می دانند. گل زنبق زرد: محبت و هيجان

گل پيچک (پاپيتال یا عشقه): ازدواج

گل جعفري: دانش و اطلاعات مفيد و سودمند

شکوفه هلو: من به تو علاقه مندم

گل صد توماني: شرم و حيا

گل لاله قرمز: براي محبت و دوستي

گل آهاري: تفکر درباره دوستان غايب (در كل تفكر نمودن)

مرواريد: عشق صادقانه

گل قاصدک: به معنای وفاداری، خوشبختی و صداقت است.

داوودی: دوستي و به معنی حقیقت است و بیان آنکه طرف مقابل دوست فوق العاده شما است.

آفتاب گردان: درخشنده ترين ستاره بودن

گل گلایل: گلایل به معنی به یاد کسی بودن است و به دریافت کننده خود شیفتگی و احساسات عمیق قلبی طرف مقابل را نشان میدهد.

گل ارکیده: گل ارکیده پیام آور عشق، زیبایی و خرد ورزی در جهان است. در چین این گل نشانگر خلوص و بیگناهی کودکان می باشد. ارکیده صورتی بیانگر عشق پاک و نوع بسیار مشهور آن کاتالیا (Cattalya) بیانگر جذابیت بیانتها بوده که بیشتر در روز مادر از آن در دسته های گل استفاده می شود.

گل نیلوفر آبی : به معنای حقیقت است.

گل سوسن سفید: به معنای دوشیزگی و پاکی است.

گل کاملیای صورتی: در آرزوی کسی بودن را میرساند.

اگر به فرد مورد علاقه خود گلی ویژه هدیه می دهید و او معنی گل را نمی داند مي توانيد در كارتي به همراه گلي كه به او مي دهيد مفهوم گل را بنويسيد و به او بگوييد كه چرا اين نوع بخصوص گل را انتخاب كرده ايد.براي هر مناسبتي گل بخريد شايد هديه اي مثل گل، هديه بسيار دوست داشتني باشد ولي براي هر كسي و براي هر پيشامدي گل مناسبي بخريد.

فراموش نکنید لازم نیست حتما منتظرموقعیت و اتفاق خاصی برای هدیه گل به کسانی که دوستشان دارید باشید، در حقیقت گل هدیه ایست که اگر به صورت غیر منتظره تقدیم شود ارزش بیشتری دارد.

—————————————————-

منابع:

1-www.irsa.blogfa.com

2-بالاخره  شیخ هم از غیبت کبری اومد بیرون وظهور کرد!

3-مطلبم در مورد گل تموم شد فعلا، امیدوارم که کسی نگه کاوه گل فروشی باز کرده! D:

با سپاس کاوه گیــــــلانی

8 پاسخ

 1. با گل خیلی حال می‌کنم اونم از نوع سرخ و پر رنگ 🙂
  شاد باشید
  من هم مثل تو، تو هم شاد باشی دوست عزیز

 2. سلام.من گل خیلی دوست دارم .یکبار برای یکی از عزیزانم گل خریدم رز قرمز اما وقتی به دستش رسید که …اما هدفم رو به اون نگفتم.اما از این به بعد اگه عمری باقی بود مینویسم توی کارت.موفق باشی وسربلند.

 3. کاوه جون سلام. امروز کلی توییت (جیک جیک) با تویتر برات فرستادم امّا پاسخی نگرفتم و دچار افسردگی روحی شدیدی شدم که به جنگ همه جانبه با گجمو (تو بلاگ رضا) و خواب بزرگ انجامید.
  در رابطه با این پست واقعا دستت درد نکنه چون این یکی از مشکلات بزرگ من بود که چطوری باید معنای نمادین هر گلی رو درک کنم و مثلا اگه بخوام واسه گلی مث خودت یه دسته گل بفرستم باید چی رو انتخاب کنم.
  یه چیز دیگه: FAnCy FrEe هم به صورتی جون اقتدا کرده و تا شنبه روزه سکوت گرفته! شب به خیر گل برار عزیزم.
  درود به گل برار خودم من گل رز رو دوستدارم اون هم قرمزش رو، خودت گلی، در مورد فنسی هم شک دارم

 4. کاوه جون؛ یه دسته گل مرکب از شاخه های رز صورتی کمرنگ و پررنگ و گل های آبی کوچیک و داودی و گلایل تقدیم تو برادر عزیز. البته چون نمی شه بقیه گل های صورتی رو نادیده گرفت؛ بد نیست یک شاخه کاملیای صورتی رو هم به خودم تقدیم کنم! (راستی ناقلا چه گلی به خانومت هدیه می دی؟ ها ها ها ها؟)
  عجب! من رز قرمز رو خانم میدم

 5. پس بگذر بهت بگم: داستان زندگی يک دخترخانم يونانيه که در کانادا بزرگ ميشه. خانواده‌اش مهاجران کاملاً تيپيک يونانی هستند که اخلاق و رفتارشون خيلی خيلی به ما ايرانيها شباهت داره و همين فيلم رو برای بينندهء ايرانی خنده‌دارتر هم ميکنه. همون مهمونيهای پرسروصدا و شلوغ پلوغ، همون افتخارات به گذشتهء باستانی و… به خصوص پدر خانواده خيلی در مورد ريشه‌های فرهنگيش تعصب داره و وقتی پی ميبره که دختر خانواده عاشق يک کانادايی چشم‌آبی غيريونانی شده حسابی شوکه ميشه. اين بابائه يکی از بانمکترين شخصيتهای فيلمه. مثلاً عادت داره که بگه به من هر کلمه‌ای رو که بگی (واقعاً هر کلمه‌ای!)، بهت ثابت ميکنم که ريشه‌اش يونانيه! يا به دوست‌پسر دخترش زير لب به يونانی ميگه: اون موقع که اجداد تو هنوز روی درختها نشسته بودند، پدران من فلسفه رو اختراع کردند!
  اين تعصب دربارهء گذشتگان و ربط دادن هر چيزی به اصليت نژادی و باستانی در فرهنگ ما هم خيلی حضور داره. به همين دليل نوشته‌ات (که خيلی جالب و مفيد هم بود) من رو ياد اين فيلم انداخت.
  اين هم لينکش با توضيحات مفصل در ويکی‌پديا: http://en.wikipedia.org/wiki/My_Big_Fat_Greek_Wedding
  این که خنده نداره و واقعیت هم همینه ! در مورد داستان فیلم هم جالب ه باید پیداش کنم ، سپاس گذارم

 6. سلام
  کاوه عزیز خوبی خیلی خیلی مطلب زیبائ نوشته ای ممنون از شما واون دوست، دوست داشتنی تون.
  سالم وسلامت باشی.
  قابل نداشت جیگر

 7. 1- هرگونه اقتدا به اون صورتی بی همه چیز تکذیب میشود و شدیدا محکوم است
  2- یه دسته از گل های توی باغچه مون که نصفشو گوسفنده با عشق خورده تقدیمت میکنم ، باشد که رستگار شوی
  عجب ، هر چه از دوست رسد نیکوست:D

 8. همین الان خوندم من همیشه گل رو در کنار بقیه هدیه هام به دوستام عزیزانم کادو میدم.گل دوست دارم خیلی زیاد….
  شما لطف داری 😉

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: