جنبش دانشجویی را یاد بگیریم!

otpor.jpg

چند روز پیش بود که داشتم اخبار نگاه می کردم، خبری در مورد صربستان و ریاست جمهوریش گفته شد و جالب بود همون روز هم دوتا فیلم دیدم که باز هم در مورد کشتار صرب ها در کوزوو بود، پس بر آن شدم که در مورد انقلابی که چند سال پیش در یوگوسلاوی سابق اتفاق افتاده مطلب کوتاهی بنویسم، ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که اغلب دولت ها و رژیم های دیکتاتوری به علت نداشتن پایگاه مردمی و صرف اتکا به قدرت نظامی همواره با مشکل و خطر سرنگونی مواجه هستند. که دولت میلوسویچ در صربستان نیر از این قائده مستثنی نیست. در واقع نداشتن پایگاه مردمی حکومت های استبدادی یک ضعف بزرگ برای آنان محسوب می شود. دولت اسلوبودان میلوسویچ هم از این قاعده خارج نبود، مردم در میدان مرکزی بلگراد اجتماع کردند، پارلمان را به تصرف درآوردند و روز بعد میلوسویچ کناره گیری کرد. این تظاهرات اما در ادامه‌ی یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده صورت گرفت.

تا پیش از شورش پنجم اکتبر، صربستان هنوز بیش از آن که کمونیسم- زده باشد کشوری جنگ- زده به حساب می‌‌آمد. اسلوبودان میلوسویچ که در 1987 به قدرت رسیده بود، در طول این مدت چهار جنگ را آغاز کرده و شکست خورده بود که یکی از آن‌ها جنگ او با ناتو بود. اقتصاد کشور فلج و بنیادهای تجاری و اجتماعی نابود شده بودند و مردم به فقر و فلاکت کشانده شده بودند، اما وی قدرت را همچنان در دست داشت.
میلوسویچ از اختلافات موجود میان رهبران نیروهای مخالف سوء استفاده کرد و شکافی در میان احزاب اپوزیسیون به وجود آورد. اعضای اصلی اپوزیسیون، به خصوص زوران جینجیک از حزب دموکرات، و ووک دراسکویچ از حزب جنبش رستاخیز، چنان گرفتار درگیری با یکدیگر بودند که از مقابله‌ی مؤثر با میلوسویچ غافل ماندند. دانشگاه ملت و دانشجویان و مطبوعات آزاد مدام در معرض حملات رژیم قرار داشتند و هر آن‌کس که ظن آن می‌‌رفت که به شکلی تهدیدی برای رژیم باشد، در گوشه‌ای به قتل می‌‌رسید.

از آنجا که فعالیت‌های معمول و شیوه‌های سنتی نیروهای اپوزیسیون به اندازه‌ی کافی مؤثر واقع نمی‌‌شد، آتپور (مقاومت)، یا جنبش دانشجویی، به عنوان عاملی مغتنم و مؤثر که در محاسبات میلوسویچ از نظر دور مانده بود، وارد صحنه شد. آتپور، سازمانی غیر چریکی، اما مخالف سرسخت رژیم بود که با ترکیب آزاد و قابلیت تحول بالا قادر شد احزاب اپوزیسیون را گرد هم آورد و جامعه‌ی صربستان را علیه میلوسویچ متشکل سازد…

علل پیروزی گروه مقاومت صربستان یا آتپور در مقابل حکومت ملاسوویچ را می توان بدین شرح عنوان نمود :

1 – گروه مقاومت (آتپور) بصورت زنجیره ای و شبکه ای عمل می کرد و بدون داشتن یک رهبریت مشخص مبارزه می کرد یعنی اعضای گروه خود به نوعی آن را رهبری و هدایت می کردند.

2- اصرار اعضای گروه در ادامه مبارزه علیر غم اینکه بسیاری از فعالان سیاسی و گروه های مخالف از صحنه خارج شدند.

3- ایجاد نوعی عملیات روانی که تعداد گروه های مخالف زیاد و دارای کثرت هستند، علیرغم اینکه تعدادشان معدود بوده و در تبلیغات چنان وانمود می کردند که طیف وسیعی از مردم با دولت مخالف هستند.

4- گروه مقاومت (آتپور) در بین مردم این افکار را رواج داد که دولتمردان صربستان فقط به فکر قدرت و موقعیت خود هستند و کاری برای کشور و مردم انجام نمی دهند. در واقع نوعی بی اعتمادی در مردم نسبت به دولتمردان رواج یافت. همچنین رواج این تفکر که بسیاری از دولت مردان فاسد هستند.

5- راهبران و اعضای گروه مقاومت (آتپور) برای مردم روشن کردند که آنان به دنبال مقام و موقعیت خود نیستند و به فکر کشور و مردمش و پیشرفت آن هستند و به نوعی اعتماد مردم را نسبت به خود افزایش دادند.

6- با افزایش توانایی خود حمایت خارجی و حمایت مالی دولت های بیگانه (آمریکا) را جلب نموده که این حمایت مالی آنها را در پیشبرد اهداف کمک کرد.

7- برپایی جشن سال نو میلادی و نمایش تصاور کشته شدگان و حزن انگیز اهداف اصلی خود را برای مردم بیان کردند و با ایجاد عملیات روانی تاثیر بسیاری در اقشار مختلف مردم به جا گذاشتند.

8- با انتخاب یک سمبل (مشت گره کرده) و رنگ لباس مشکی توجه مردم را بیشتر نسبت به اهداف خود معطوف داشتند.

9- چون اغلب اعضای گروه مقاومت از جوانان بیست ساله و دانشجویان بودند تاثیر بسزایی در مردم و جلب حمایت های اقشار مختلف جامعه در جهت اهداف و منافع گروه مقاومت ایجاد کردند.

10- برای دست یافتن به هدف و پیروزی مبارزه بدون خشونت را پیشه کردند و مبارزه را از طریق رفتن پای صندوق های رای دنبال کرده و بدین ترتیب حمایت بسیاری از سطوح جامعه را به سمت خد جلب کردند.

11- دولت میلوسویچ با تعطیلی فرستنده و بسیاری از کانال های سیاسی و سانسور , عملا باعث تشدید اعتراضات مردمی شد و در اذهان عمومی چنین تداعی شد که دولت حاکم چون دارای منطقی ضعیف بوده و ترس از گروههای مخالف باعث گردیده بر حق بودن اپوزسیون را در اذهان عمومی تداعی می کند.

12- سرکوبی گروههای مخالف باعث تشدید اعتراضات مردمی و بحرانی شدن اوضاع جامعه گردید که در مجموع به نفع رژیم نبوده و همچنین وسعت دادن و افزایش وخامت اوضاع با سرکوب مردم.

13- ایجاد ائتلاف و هماهنگ شدن 18 جریان فکری در کشور به نام (داس) که در آن یک رقیب برای میلوسویچ در انتخابات معرفی گردید و علیرغم اینکه این 18 حزب بطور کامل با هم یکپارچه و منسجم نبوده ولی بر علیه رقیب با هم متحد شدند که خود تاثیر زیادی در افکار عمومی و تضعیف روحیه دولتمردان و کمک به پیروزی گردید.

14- اعلام برگزاری انتخابات 10 ماه زودتر از موعد مقرر در واقع نوعی تسلیم شدن دولتمردان صربستان در مقابل گروه مخالف و قدرت گرفتن بیشتر آنها در ادامه مبارزه بود.

15- ایجاد عملیات روانی با توجه به اعلام انتخابات زود هنگام و سردادن شعارهایی که کار دولت دیکتاتوری میلوسویچ به پایان رسیده، خود عامل مهمی در پیروزی گروه مخالف بوده است.

16 دولت میلوسویچ نتوانست بین سطوح مختلف گروه مقاومت شکاف ایجاد کند و آنها را یک واحد منسجم دید که خود عامل مهمی در پیروزی گروه مقاومت و مردم بود.

17- پیوستن کارگران و وارد شدن آنان به جریانات سیاسی و گروه های مخالف و اعتصابات تاثیر مهمی به ثمر رسیدن پیروزی بود.

18- تاثیر مردم بر نیروهای نظامی و انتظامی باعث گردید که نیروهای نظامی یک حرکت منفعلانه نسبت به مردم داشته باشند و مردم پلیس را جزء خود بدانند و در مقابل آنان خشونت نشان ندهند که در پیروزی موثر بوده است.

19- حرکت گروه ها و اقشار مختلف مردم از شهرهای اطراف کشور به طرف پایتخت و همراهی برخی مقامات و مسئولین محلی مانند شهردار شهر چاچاک با مردم و شرکت در راهپیمایی و تظاهرات.

20- نداشتن اعتقاد قلبی و اعتماد نیروهای نظامی و انتظامی صربستان نسبت به دولتمردان و شخص اول کشور و دفاع از آنان در مقابل نیروهای مخالف.

——————————————————–

پانویس:

1- بخشی از مطالب برگرفته از سایت گذر می باشد.

2- امروز سالروز کشته شدن خسرو گلسرخی روزنامه نگار چپگراست، مطلب کاملی آماده کرده بودم که طبق معمول تو خونه جا گذاشتم پست بعدی حتما درباره گلسرخی خواهد بود!

با سپاس کاوه گیـــــــلانی

8 پاسخ

 1. آزادی باد
  بسیار جالب بود، دست خوش.
  یاد یه تحقیق افتادم که توی کشور سوئد کرده بودند که اگه رژیم یا حکومتی مثل کشور ما آنجا حاکم باشه چقدر دوام میاره و جالب اینکه تحقیق نشون می داد که کمتر از یه نصف روز دوام نمی آورد و مردم خودشون کار رو یکسره میکردند.
  نمی دونم این از صبر و شکیبایی و بزرگ منشی مردمان کشور ماست یا…
  سپاس و روزگار به کام باد
  خواهش می کنم، در مورد این نظر سنجی هم جالب بود که سوئدی ها نمی تونن همچین چیزی رو تحمل کنن ولی مردم ما …

 2. جالب بود .شما آدم عجیبی هستی…خوب شمالی حرف میزنید خیلی خوب.امیدوارم همیشه همینطور فعال باشی.
  نظرتون در مورد عجیب بودن من رو متوجه نشدم، شاید به خاطر مطالبم باشه که معمولا هیچ ربطی به هم نداره، در مورد گیلکی حرف زدنم هم باید بگم که : امان رشت شینیم و می لهجه می هوویته!

 3. چرا راه دور ميري؟ مگه بهمن57 ما حاصل چي بود؟
  1مستبد اونور، 1مشت عوامفريب هم اينور
  (منظورم روند كلي اون جريانه، نه همه ي آزاديخواه هاي اون زمان)

  من فكر ميكنم آزادي ئي كه براي تحققش احتياج به دروغ داره آزادي كاملي نيست، همين نگاه غلط و به خيال خودشون موقعيت شناشانه باعث كج روي 1 انقلاب مردمي براي آزادي شد تا اين حد كه امروز با لباستم كار دارن، با افكارتم كار دارن
  من فكر ميكنم آزادي واقعي و برابري حقيقي احتياجي به دروغ نداره، ما هر وقت احساس ميكنيم كه لازم براي پيشبرد مبارزات دروغي بگيم بايد به جاي دروغ درمورد باورمون از آزادي تجديدنظر كنيم
  ضمنن نه صربستان و نه بلوك شرق هيچ وقت از كمونيسم استفاده نكردن بلكه فقط از اعتبار اسم اون سواستفاده كردن

  ممنون از زحمتي كه واسه اين بلاگ ميكشي
  راسي خوشحالم توو بلاگت از آزادي زنداني هاي عقيدتي حمايت كردي
  http://tozyh.wordpress.com/imaginary-no-execution/#comment-160
  لطف ميكني اگه وقتي مطلب مربوط به گلسرخي رو منتشر كردي منم خبر كني
  به هوش باشيم رفيق…..
  درود
  خوشحالم که به لابدان سرزدی، و بیشتر از این خوشحالم که از روی حرف دیگران حرف نمی زنی و مطالعه کردی و دیدگاه خاص خودت رو داری، امیدوارم بتونیم دوستان خوبی باشیم برای هم. بدرود

 4. درود!
  ممنونم از حضورت…
  درسته که رپ فارسیو خیلی از خواننده های خیابونی خرابش کردن ولی آهنگ های یاس با کارهای دیگه متفاوته و هدف اصلی منم بیان همین تفاوت های کار یاسه تا تر و خشک با هم نسوزن…
  در ضمن لینکیدمت.
  موفق باشید.
  بدرود……

 5. خوبی رفیق
  پنجاه پنجاهم !

 6. ممممممنون حاجي دمت گرم دیوونه خونه ما جا زیاد داره .. خوشحال میشم یه فلافل با هم بزنیم
  والله من ساندویچ مغر رو ترجیح می دم فلافل دردسر های خاص خودش رو داره 😀

 7. سلام
  ممنون . مطلب جالب و مفیدی بود . من هم امیدوارم روابط خوبی داشته باشیم .
  ضمنا اگر موافق باشید لینکتان را پیوند می کنم .
  در ضمن با مطلب ِ خودکشی ؛ کردن یا شدن ؟ به روزم .
  شاد باشی …
  درود
  خوشحالم که به لابدان سرزدی، من هم لینکت می کنم.

 8. آقا ما هم لینکیدیدمت .
  شاد باشی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: