ماه اسفند و روز زن

در کیش آریایی ما، مقام زن در جامعه بسیار بالاتر از آنچه در کشورهای پیشرفته امروزی وجود دارد هست و زن در بسیاری از شئون زندگی با مردان برابر و همکار است.

زنان در کیش آریایی می توانند در برگزاری مراسم دینی، داوری (قضاوت)، پهلوانی، جنگ آوری و شکار همانند مردان باشند و حتی به مقام شاهی برسند.

زنان و دختران در اموال و انتخاب همسر آزادی کامل دارند و مرد و زن نمی توانند در آنِ واحد بیش از یک همسر داشته باشند. در اوستا هر جا از مردان پارسا و پاکدامن سخنی به میان می آید بلافاصله چنین زنانی را نیز یاد آورده و به آنان درود می فرستد.

دانش آموزی و آموزش برای هر دو واجب و بایسته بوده و حتی می فرماید دختران بیش از پسران به فراگرفتن دانش بپردازند چرا که تربیت و کمال نسل آینده در دامن زنان پرورده می شود.

در فرهنگ پارسی دختر از واژه دُغدو به چَم (معنی) پربرکت گرفته شده و همچنین به دختر بچه های کوچک دوشیزه گفته می شود که به چم دوست داشتنی کوچولو است.

زن در اوستا اَشه بانو به چم دارنده فروغ راستی و پارسایی است که از این واژه بانو همچنان کاربرد دارد، مادر در اوستا ماتری Matri به چم پرورش دهنده، خواهر در اوستا سواسری Savasri به چم وجود مقدس و خیرخواه و زنِ شوهر دار نمانوپتنی Namanu Patni به چم نگهبان خانه آمده است.

در بسیاری از ادیان خداوند صفات کاملا مردانه دارد ولی در کیش آریایی شش صفت برجسته خداوند، سه صفت: وهومن (خرد)، اردیبهشت (راستی) و شهریور ( نیرومندی) با نماد مردانه و سه صفت: سپندارمزد ( عشق پاک)، خرداد (رسایی و کمال) و اَمرداد ( جاودانگی) با نماد زنانه است و این بدان معناست که خداوند از نمادهای مردانه و زنانه به یکسان و مساوی برخوردار است و در وجود اصل و سرچشمه خلقت تبعیض و فرقی بین زن و مرد نیست.

صفت چهارم خداوند، سپندارمذ یا سپندارمزد که در اوستا سپنتا آرمیتی Sepenta Armaiti به چم فروتنی و بخشش و عشق پاک است که امروزه به آن اسفند گویند و نام دوازدهمین ماه سال خورشیدیست.

سپندارمزد فرشته ایست نماد عشق پاک و فروتنی که همو پاسبان زمین هم هست، زمینی که هر چه داریم همچون مادر از اوست و زمین همچو مادر فروتنانه همه وجودش را در اختیار ما قرار داده است.

سپندار مزد نماد مادران و زنان پارسا و درستکار هم هست.

از این رو در کیش زرتشت 3745 سال پیش روز پنجم اسفند برابر 29 بهمن (به گاه شماری امروز) را به پاس ارزش نهادن به مقام شایسته بانوان روز زن و مادر و روز زمین نامیدند و در این روز زنان و دختران از کارهای روزمره آزاد بوده و مردان و پسران علاوه بر انجام کارهای روزمره به پاس سپاس از همسر، مادر و خواهر خویش به آنان هدایایی نیز اهدا می کنند.

zartosht_4.jpg

در این روز دلدادگان نیز عاشقانه ابراز عشق کرده و به معشوق گل و هدیه اهدا می کنند.

روز زن، روز مادر و روز زمین بر همه بانوان سربلند و آزاده خجسته و گرامی باد

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پانویس:

1- برگرفته از کتاب جهانبینی زرتشتی نوشته موبد رستم شهزادی

2- روز زن پیشاپیش به همه خانم های ورد پرسی شاد باش!

3- اطلاعات بیشتر در مورد سپندازمزد

با سپاس کاوه گیـــــــلانی

Advertisements

10 پاسخ

 1. سلام ودرود
  از این که هراز چند گاهی تمدن باشکوه و پر افتخار ایران رو یاد آوری میکنی از ممنونم امیدوارم همیشه شادوموفق باشی.
  در پناه خدا

 2. به سلامتی خبراییه؟
  نه به اون شدت که فکر می کنی !D:

 3. خیلی خوشحالم که افرادی مثل شما این روزها رو یادآوری می کنند
  ما که رقمی نیستیم نوی این دنیا…من هم خوشحالم که شما اینقدر لطف داری

 4. کامنت ها خوب و ملنگی گذاشته بودی… ممنون ..
  انقدر از مطالب مختلف نوشتی نمی دونم درباره کدوم حرف بزنم…اینکه به گذشته افتخار کنیم خوبه ولی مهم چیزیه که الان وجود داره. از فضل پدر ما را چه حاصل؟
  و اما درباره اینکه عرب همیشه عربه… والا ژاپنی ها روش تغذیشون رو اصلاح کردمد و حالا نسبت به آبا و اجدادشون قد بلندترند..پس نمی تونیم دیگه بگیم ژاپنی های قد کوتاه پس یعنی ژاپنی همیشه ژاپنی به همون شکل کلاسیکش باقی نمی مونه..در مورد فرهنگ و شعور اجتماعی هم همینطور…عرب های امرزو با عرب های زمان ساسانی خیلی فرق دارند.
  و اما درباره اینکه به جای نا امیدی کسی رو بیدار کنم، حق با توئه..
  و اما درمورد اینکه قبلا ما اقای خاورمیانه بودیم و حالا عرب ها باید بگم این اقایی ها یه تفاوت هایی با هم دارند..زمان شاه ما اسلحه می خریدیم از آمریکا مردممون هم گشنه بودند، الان عرب ها هم اسلحه می خرند اما مردمشون سیرند..فکر کنم واضح گفته باشم دیگه..
  و اما در مورد اینکه در دهه های اینده ایران یکی از فقیر ترین کشورهای دنیا خواهد شد باید بگم منظورم در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد نیست (نمی دونم دورش چند دهه طول بکشه) ..منظورم دهه های اینده ست مثلا بیست سی سال اینده..و تا چهل سال رو که با احتمال زیاد می تونید حساب کنید…دلایلی زیادی وجود داره که اینجا جاش نیست فقط همین قدر بگم که فقر با گشنگی فرق داره .
  ———
  در مورد این مطلبت …خیلی جالب بود. نمی دونستم واقعا… ما سه هزار و هفتصد سال پیش برای خودمون ولنتاین داشتیم…بعضی وقت آدم می ترسه با دونستن این ها تو چچاله نژادپرستی بیفته چون خیلی غرور آفرینه..هیچ ملتی انقدر سابقه شعور پشتش نخوابیده …حیف که مثل شتری هستیم که سنگین ترین بارهارو روی کوهانش داره ولی خوابیده.
  خوشحالم که اون حس وطن پرستیت رو دارم بیشتر می کنم! کلی با این جمله شتر حال کردم!

 5. سلام کاوه جان
  یادمه روزای اول ساخت وبلاگ و داستان رسم روزگار کسی اینجا نمیومد و لی حالا که دیدم همه بازدید میکنن و کامنت ها زیادن واقعا خوشحال شدم!
  منم از پیشینه ی ایران بسیار احساس افتخار و غرور دارم ولی در حال حاضر برام مهمه … من میدونم که مثل شتری…. هستیم ولی یه مسئله ی مهم منو خیلی رنج میده
  دهه فجر وقتی جوونایی رو که با شورو اشتیاق افتادن تو خیابون رو تو تلوزیون دیدم یه لحظه گفتم الان جوون مثلا 20 ساله ای هست که مثل اینها باشه؟ آیا جوونی هست که بیاد فکر کنه که کی بوده و کی هست ؟ طرف ترجیح میده بره بولوتوث بازی یا … کنه تا اینکه بیاد به گذشته و وضعیت حال فکر کنه.
  میخوام بگم جوونای قدیم با الان فرق کردن و همین طور داره پیش میره …
  راستی می خواستم بگم شما که درباره مشاهیر گیلان نوشتید، درباره شیون فومنی هم بنویسید شعر هاش بسیار شیرینه و علاقه دارم بهش.
  ولی شخصیت و خود این فرد برام ناشناخته باقی مونده چون هیچ وقت ازش گفته نمیشه!
  راستی نوروز نزدیکه مواظب باشید مردم دارن لابگیری میکنن D:
  البته اونجا که هنوز وقتش نیست چون هنوز ورف می باره…
  درود به آناهیتای عزیز
  در مورد روهای اول آره یادش بخیر…
  حتما در مورد اون روزها می نویسم، در مورد شیون هم حتما مطمئن باشید می نویسم.خوشحالم که سر می زنید. بدرود

 6. چه خوب!که قدر خانوم ها رو میدونین!
  :دی
  اقتضای زمونه… D:

 7. شیمی منظور از لابدان تار انکبوته؟

  یادش به خیر روزگاری بود در روزی نه چندان دور که ما هم احساس وطن دوستی می کردیم!!!
  سپندارمذ… مهرگان… پیامبران ایرانی… قوم ائیریه ی پاک!
  قافل از این که:
  هیچ است و دیگر هیچ
  وگر جز هیچ باشد پوچ…

  همشهری
  آره بلامیسر می منظور هو تارانکبوته کی اگه تو ایپچه ایه خوب نیگاه بکوده بی ده اسواله وانورسه بی!
  میرم تره !

 8. با سلام
  اصلا منظور دوست گرامی مان حامد خان رو نمی فهمم!!!!!!
  یعنی ایشان الان به جای وطن دوستی، دور از جون …
  جای تاسف داره، چرا یکی باید اینقدر احساس بیخودی کنه، خب این جزئی از فرهنگ و تاریخ ماست و دور از خرد خواهد بود که گروهی تاریخ یه مملکت رو فقط به دلیلی نامعلوم و خودخواهی دیکتاتوری ندیده بگیرند و جوان های مملکت هم احساس پوچی کنند.
  میترا، زرتشت، …، قارجاریه، پهلوی و … جزئی از تاریخ این کشورند و حق هر ایرانیست که اینها رو بدونه از دیکتاتورها، تازش تازشگران درس بگیره و به ایرانیان ایرانی عشق بورزه چه خوشمون بیاد و چه خوشمون نیاد…

 9. Sabe yalda hame
  Iraniha mobarak
  Man taze varedam
  Baram peygham bezarin
  شب شما هم بخیر، شما که آدرس نذاشتی عزیز

 10. […] این هم مطلب قدیمی لابدان در همین […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: